Wady wzroku możemy przypisać aktualnie zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Telefony, tablety, telewizory, komputery i inne nowinki technologiczne wiernie towarzyszą ludziom już od ich najmłodszych lat, które w znacznym stopniu wpływają na pogarszanie jakości widzenia. Wśród pacjentów, którzy decydują się na dobór okularów, panuje przekonanie, że to właśnie okulista zajmuje się ich profesjonalnym doborem. Tymczasem nie do końca jest to prawdą.
Kiedy wybrać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty.
Kim jest okulista?
Okulista jest lekarzem, absolwentem studiów medycznych, który ukończył specjalizację medyczną z zakresu okulistyki. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób oczu, ich urazami, ale także wadami wzroku. Istotne jest to, że ma uprawnienia do przepisywania lekarstw, wystawiania recept, skierowań oraz przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, a także innych zabiegów na oku.
Kiedy okulista jest potrzebny?
Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, kiedy trzeba iść do okulisty. Konsultacja okulistyczna w celu kontrolnego badania wzroku powinna odbyć się przynajmniej raz na dwa lata. Do okulisty warto się wybrać gdy odczuwasz jakieś problemy ze wzrokiem, oczy pieką, łzawią, masz bóle głowy, które mogą być związane z wadą wzroku lub masz wrażenie pogorszenia widzenia.
Tylko okulista będzie w stanie Ci pomóc w sytuacjach uciążliwego bólu, swędzenia i pieczenia oczu, zapalenie spojówek, pojawienie się niepokojących zmian w okolicy oczu, ciało obce w oku, pogorszenie widzenia nawet pomimo noszenia okularów lub soczewek. Okulista pomoże też w przypadku urazu oka lub innych niepokojących stanów, które wymagają pilnej interwencji.
Kim jest optometrysta?
Optometrysta to nowy zawód, z którym wiele osób jeszcze nie jest osłuchanych. W związku z tym niektórzy nie wiedzą o jego istnieniu, a część osób nieświadomie przekręca nazwę zawodu; zamiast optometrysta, używając określeń takich jak: optymetrysta, optomerysta, a nawet oktometrysta czy optometrusta.
Kim więc jest ten optometrysta?
To człowiek, który ukończył studia wyższe z optometrii. Nie są to więc typowe studia medyczne. Optometrysta to zawód paramedyczny, co oznacza, że do jego wykonywania nie jest potrzebne ukończenie studiów medycznych. Posiada dyplom magistra lub inżyniera w zakresie Optyki Okularowej lub Optometrii, co czyni go specjalistą w zakresie diagnostyki wad wzroku oraz doboru korekcji optycznej – zarówno okularowej, jak i soczewek kontaktowych.
Optometrysta w przeciwieństwie do okulisty nie ma uprawnień do diagnozowania chorób i prowadzenia zabiegów, za to jego głównym zadaniem jest rozwiązywanie problemów związanych z dolegliwościami wzrokowymi. Optometrysta może badać wzrok, dobiera odpowiednie rozwiązanie – moc i rodzaj soczewek lub szkieł, a także wypisuje recepty okularowe. Jeżeli więc odczuwasz pogorszenie wzroku, chcesz dobrać nowe okulary lub odczuwasz zmęczenie wzroku ze względu na duży wysiłek wzrokowy i szukasz sposobu jak temu zaradzić, to z pewnością optometrysta Ci w tym pomoże.
Optometrysta prowadzi też ocenę stanu zdrowia narządu wzroku i określa nieprawidłowości, a w razie potrzeby kieruje pacjentów do specjalistów. Ponadto udziela porad z zakresu ćwiczenia oczu i stanu narządu wzroku, pielęgnacji soczewek, czy bezpieczeństwa i ochrony oczu.
Okulista czy optometrysta – który specjalista zbada mój wzrok?
Badanie wzroku pacjenta przeprowadzi zarówno okulista, jak i optometrysta. Jeśli dokucza Ci ból oczu, pojawił się zez, podejrzenie zapalenia spojówek, lub innych schorzeń w zakresie narządu wzroku – niezbędna będzie wizyta u okulisty! Specjalista ten wykona szereg badań, usunie ciało obce z oka, a także zaplanuje leczenie oraz przepisze stosowne leki.
Jeśli jednak pojawia się wada widzenia, której nie towarzyszą inne, niepokojące objawy – najlepiej będzie udać się do optometrysty! Optometrysta wykona badania przesiewowe oczu, zbada refrakcję i dobierze właściwą moc korekcji. W trakcie tych badań jest w stanie zauważyć ewentualne nieprawidłowości i skierować pacjenta do okulisty, w celu wszczęcia ewentualnego leczenia. Możesz się do niego zgłosić także w celu wykonania kontrolnych badań przesiewowych oczu.
Mogłoby się wydawać, że lepiej iść do okulisty, bo to specjalista o szerszych możliwościach. Tymczasem wcale tak nie jest. Wizyta u odpowiedniego specjalisty nie jest bez znaczenia, gdyż ma to wpływ między innymi na terminy oraz obłożenie specjalisty pacjentami. Wybierając odpowiednią pomoc, przyczyniasz się chociażby do zmniejszenia kolejek. Zawód optometrysty został wprowadzony między innymi dlatego, aby zmniejszyć obłożenie okulistów pacjentami, którzy nie potrzebują leczenia, a jedynie wymagają badania wzroku i doboru szkieł.
Jeżeli więc zastanawiasz się, kto bada wzrok oraz do jakiego specjalisty udać się, by zmienić okulary lub soczewki kontaktowe, odpowiednim wyborem będzie optometrysta.
Zapraszamy do Naszego Salonu przy Wejchertów 3!