Niemal każdy zmaga się z problemem ich zmęczenia oczu, niemal każdy też wychodzi z założenia, że należy się z nim pogodzić, jest on bowiem konsekwencją takiego stylu życia. Tymczasem okazuje się, że dolegliwości tego rodzaju można skutecznie zmniejszać i wcale nie wymaga to zmiany pracy.
W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czy stanowisko pracy jest dostosowane do naszych potrzeb. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, a tymczasem ze stosownymi zapisami mamy do czynienia nawet w przepisach BHP. Stanowią one, że odległość naszych oczu od monitora nie powinna być mniejsza niż 1,5 lub 2 jego przekątne, a górna krawędź ekranu powinna być albo na poziomie naszych oczu, albo 5 centymetrów poniżej tej granicy. Jeśli dokonamy pewnych korekt w naszym własnym biurze, wzrok zyska szansę na odpoczynek.
Wcale nie mniejsze znaczenie ma właściwe oświetlenie stanowiska pracy. Najważniejsza zasada mówi o tym, że monitor nie może być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, w którym się znajduje, nie mniejsze znaczenia ma zaś i to, że światło sztuczne powinno padać nie z boku, ale z góry. Warto też pamiętać, że monitor nie powinien być ustawiony ani na tle okna, ani naprzeciw niego.
Troszcząc się o kondycję naszych oczu nie wolno zapominać również o robieniu regularnych przerw. Najlepiej, aby po każdej godzinie spędzonej przed ekranem monitora następowało przynajmniej 5 minut z dala od niego. Odrywanie oczu od monitora jest też wskazane przynajmniej raz na jakiś czas w czasie pracy. Tu najlepiej sprawdza się zasada mówiąca o tym, aby co 20 minut spoglądać przez 20 sekund na przedmioty znajdujące się w różnej odległości od nas.
Nie zapominajmy również o tym, że wrogiem naszych oczu są klimatyzacja i suche powietrze. Nie zaszkodzi więc, jeśli raz na jakiś czas użyjemy nawilżacza powietrza pamiętając także o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym się znajdujemy.
źródło: telewizyjna.pl